Grundsynen är att det finns en öppen dörr för alla
Relaterat
Elisabeth Hammar ondgör sig över vissa skrivningar i debattartikeln 29/8. Vi kan ju börja med ”matematiken”. Stockholms län har cirka 2 300 000 invånare och Stockholms kommun 847 073 per den 31 december 2010 (SCB). Räknar man in grannkommunerna Solna, Sollentuna, Sundbyberg och ytterligare åtta kommuner blir det däremot högre antal. Hälften av 847 000 är ungefär halva Stockholm och de var inte där.
Beträffande konsekvenser om någon yttrar något mot gaykulturen, så kan du i dag med lätthet bli polisanmäld. Detta sedan grundlagen ändrades och yttrandefriheten begränsades. Vi minns det internationellt kända fallet med Åke Green som blev de facto fälld i alla instanser men som frikändes av HD av rädsla för att förlora i Europadomstolen. Man beljög honom, förvrängde hans yttrande, klippte bort en stor del av hans predikan för att få honom fälld.
Pastor Ulf Ekman, Uppsala, läste innantill ur Bibeln och blev genast polisanmäld.
Respekten för dem som inte ställer upp på hbtq-kulturen blir utpekade som mörkermän och bakåtsträvare. Pastorerna och ledarna för frikyrkorna har fått känna på det i media.
För en kristen är queer ett oacceptabelt levnadssätt som innebär att inga normer ska begränsa ens liv, vilket går tvärs emot vad kristen tro står för.
Vidare är det helt befängt att påstå att vi menar att de nämnda kristna personligheterna skulle vara Kristus. Vi vet på vem vi tror och vi har skrivit om de uttalande mot Kristus som förekommit år efter år i pride Stockholm. Aftonbladet skrev 10/8 2000 att ”bögarna hånade Kristus” i pride.
Man har framställt Jesus som homosexuell, en hädelse utan like. Stöttat konstutställningar med obscena bilder av Kristus och hans lärjungar. Allt under täckmanteln konst.
Medfött eller förvärvat? Tyvärr ger nog inte redaktionen utrymme här att gå igenom de forskningsresultat som finns men det är en hel del som går att ta del av för den som vill veta sanningen.
Så till ”krystade omtolkningar”. I dag är många ivriga att anpassa Skriften efter sina egna begär i stället för tvärtom rätta sig efter vad som skrivet är.
Vi har säkert läst minst lika mycket historisk litteratur och vetenskapliga texter som Hammar och från dessa fått bekräftat vad vi anade. Vi läser inga ”spektakulära texter” som du skriver. Vi läser Bibeln och tror på dess sanning.
Slutligen det ovederhäftiga pratet om att vi borde skaffa oss en annan hobby. För oss är det ingen hobby utan verkligt allvar med tanke på dem som innerst inne inte vill vara fast i detta men varken vågar eller kan göra sig fria.
Vi upprepar att den alltigenom rådande kristna grundsynen är att de som kämpar och är olyckliga alltid ska finna en öppen dörr och stor barmhärtighet om de söker hjälp. Församlingen eller kyrkan har sin Herres lösning och kan inte säga något annat.


